Svensk Orientering logotyp
13.08.2019

Nu ska världsmästarna i långdistans koras – följ dramatiken LIVE!

Orientering
Under onsdagen startar orienterings-VM på allvar. Långdistans står på programmet och nu ska de första medaljerna fördelas. Följ dramatiken LIVE på SVT från klockan 13.30.

Efter tisdagens lyckade medelkval – samtliga svenskar till fredagens final – är det nu dags för den första finalen, långdistansen där Tove Alexandersson är regerande mästarinna.

Sverige kommer till start med Alexandersson, Karolin Ohlsson, Lina Strand och Sara Hagström på damsidan, och Gustav Bergman, Albin Ridefelt och Emil Svensk på herrsidan.

Blågult kan med fog hoppas på flera topplaceringar och SVT sänder enligt följande: 13.30-18.00 SVT1; 18.00-18.30 SVT2.

HÄR har du SVT:s sändningstider för hela mästerskapet.

HÄR hittar du till tävlingarnas livecenter, där du finner startlistor, liveresultat och mycket annat.

Här nedan hör du några några taggade svenska stjärnlöpare efter medelkvalet.

Relaterade nyheter

Emil Svensk vid målgång
Simona Aebersold och Emil Svensk totalvinnare av O-Ringen 2025
Tove Alexandersson vinner O-Ringens fjärde etapp
Tove Alexandersson och Emil Svensk vinner O-Ringens fjärde etapp
Isac Von Krusenstierna
Isac von Krusenstierna och Simona Aerbersold vinnare av O-Ringensprinten
Simona Aebersold
Aebersold och Svensk tog andra etappsegern på O-Ringen