Svensk Orientering logotyp
08.12.2014

Radiosportens Jerringprisporträtt + härlig P4-intervju med Gustav Bergman

Orientering
Radiosporten porträtterar samtliga Jerringpriskandidater och nu har turen kommit till världens bästa stafettlag – Jonas Leandersson, Fredrik Johansson och Gustav Bergman. Hör även en dagsfärsk P4-intervju med Bergman!

Under säsongen 2014 vann de både EM- och VM-guld i stafett – en enorm bedrift som bland annat gör trion Leandersson-Johansson-Bergman till en Jerringpriskandidat.

Här nedan hittar ni Radiosportens presentation som blev publik under gårdagen:

Under måndagen intervjuades även Gustav Bergman i P4 Extra. Hör den svenske avslutaren om känslorna, förutsättningarna, framtiden och om att få betalt i honung (klicka på länken nedan).

Har du inte redan röstat på din Jerringprisfavorit? På denna sida finns alla kandidater och här har du också möjlighet att avlägga din röst.

Relaterade nyheter

Hittaut
Hittaut-Festivalen i Akalla: En succé med labyrinter och massor av orienteringsglädje
Björn Persson och Mats Rosander på en stubbe inför Tiomila 2025
Rekordmånga lag anmälda till Tiomila efter pandemin
Finalfältet i herrklassen på knockout-sprinten vid ASOM i Belgien. I mitten Jonatan Gustafsson som slutade sjua och August Mollén som blev tvåa bakom finländaren Tuomas Heikkilä (skymd bakom Mollén).
Litet gäng på viktiga sprintförberedelser i Belgien
IFK Göteborgs vinnande lag kramar om varandra
OK Linné och IFK Göteborg vinnare av Stafettligan #2