Svensk Orientering logotyp
06.03.2017

Se VM-premiären live – "Sveriges lag ett riktigt dreamteam"

Skidorientering
På tisdag inleds skidorienterings-VM – ett mästerskap där den svenska "vinterguldtorkan" tar slut. Det lovar förbundskapten Frans Wickbom: "Vi ska göra det som alpina landslaget, skidskyttarna och längdlandslaget misslyckats med; ta VM-guld."

VM i ryska Krasnojarsk startar på tisdag klockan 9.00 med en sprintstafett, där Sverige ställer upp med världsettan Tove Alexandersson och världstvåan Erik Rost. Ett oerhört meriterat och respektingivande lag, en given medaljkandidat.

- Fjolårets båda världscupsegrare. Det säger väl det mesta, ler förbundskapten Frans Wickbom.

Alexandersson visade redan på EM i februari att formen är god. Där bärgade hon tre individuella medaljer – två guld och ett silver – och nu hoppas hon göra ännu vassare lopp.

Erik Rost fick inte riktigt till det på de individuella loppen i Finland, men på den avslutande stafetten körde han hem guldet. Och på SM-helgen i Dalarna veckan därpå imponerade han stort.

- Erik är i bättre slag nu. Sveriges lag är ett riktigt dreamteam, säger Wickbom.

Samtliga lopp i Krasnojarsk tv-produceras. Sprintstafetten startar alltså tisdag 9.00 (svensk tid) och du hittar sändningen på liveorienteering.com

Relaterade nyheter

Jonatan Ståhl vann fredagens sprint under Kainuu Ski O Week. Bilden från SM långdistans förra vintern.
Sprintsegrar för Jonatan Ståhl och Magdalena Olsson
Andrei Lamov vann andra etappen av Kainuu Ski O Week. Bilden från SM långdistans förra vintern.
Andrei Lamov och Frida Sandberg i topp
Ella Turesson åkte in som tvåa på sprinten när Kainuu Ski O Week startade på tisdagen. Bilden dock från SM i Örnsköldsvik förra vintern.
Ella Turesson bäst av svenskarna när Kainuu Ski O Week startade
251209 Rikslägretvinter Tildasegerslätt
100 anmälda till Rikslägret Vinter – nu släpper vi fler platser