Svensk Orientering logotyp
21.01.2014

SkidO-SM sprint och lång flyttas från Leksand till Åkersjön

Orientering
Snöbrist har varit lite av årets tema för skidorienterarna. Nu tvingas även Leksands OK ge upp sin SM-helg 1-2 februari - som istället kommer att avgöras i Åkersjön, Jämtland.

På grund av snöbrist kan Leksands OK inte arrangera SM-tävlingarna i sprint och lång som det var tänkt.

"Tävlingsledningen har tillsammans med banläggare och spårare beslutat att det vore oansvarigt att genomföra tävlingar i området med det tunna snötäcke som finns", meddelar arrangören.

Nu står det emellertid klart att tävlingarna ändå kommer att kunna genomföras samma helg. Genom ett samarbete mellan Jämtlands OF, Härjedalens OF, Leksands OK, IK Jarl, HJS Vansbro och Säterbygdens OK kan SM-arrangemanget med kort varsel flyttas till Åkersjön i Jämtland.

Anmälan är öppnad i Eventor. Ny anmälan ska göras.

Relaterade nyheter

Hittaut
Hittaut-Festivalen i Akalla: En succé med labyrinter och massor av orienteringsglädje
Björn Persson och Mats Rosander på en stubbe inför Tiomila 2025
Rekordmånga lag anmälda till Tiomila efter pandemin
Finalfältet i herrklassen på knockout-sprinten vid ASOM i Belgien. I mitten Jonatan Gustafsson som slutade sjua och August Mollén som blev tvåa bakom finländaren Tuomas Heikkilä (skymd bakom Mollén).
Litet gäng på viktiga sprintförberedelser i Belgien
IFK Göteborgs vinnande lag kramar om varandra
OK Linné och IFK Göteborg vinnare av Stafettligan #2