Svensk Orientering logotyp
06.08.2016

Stort uppsving för Ungdomens Tiomila

Orientering
Den 36:e upplagan av Ungdomens Tiomila är avgjord. I skogarna utanför Tibro har 271 lag mätt sina krafter. "Det här året har vi ganska mycket fler lag än förra året", säger tävlingsledaren Anders Eriksson.

Tävlingshelgen vid Rankås fritidsområde utanför Tibro har lockat tusentals orienterare och i ungdomsstafetterna tävlade totalt 271 lag.

- Det är en ökning med tio procent. Framförallt är det de yngre klasserna som har ökat, säger tävlingsledaren Anders Eriksson i ett inslag i P4 Skaraborg.

I 12-åringarnas stafett blev det OK Kåre som drog det längsta strået i år. I D18 vann Espoon Suunta efter en spännande sistasträcka, och även i HD18 blev det finsk seger genom Tampereen Pyrintö som kopplade greppet på sträcka 6.

Bilder och mer information om tävlingen hittar du här.

På U10milas instagramkonto finns många bilder och filmer från tävlingen

Relaterade nyheter

Hittaut
Hittaut-Festivalen i Akalla: En succé med labyrinter och massor av orienteringsglädje
Björn Persson och Mats Rosander på en stubbe inför Tiomila 2025
Rekordmånga lag anmälda till Tiomila efter pandemin
Finalfältet i herrklassen på knockout-sprinten vid ASOM i Belgien. I mitten Jonatan Gustafsson som slutade sjua och August Mollén som blev tvåa bakom finländaren Tuomas Heikkilä (skymd bakom Mollén).
Litet gäng på viktiga sprintförberedelser i Belgien
IFK Göteborgs vinnande lag kramar om varandra
OK Linné och IFK Göteborg vinnare av Stafettligan #2