Svensk Orientering logotyp
19.12.2017

Succé för Musikhjälpen – du kan fortfarande bidra till Orienteringsbössan

Orientering
Musikhjälpen-veckan är över och Svenska Orienteringsförbundet vill tacka de orienterare som var med och skramlade för en väldigt viktig sak.

Musikhjälpen-veckan avslutades när söndag blev måndag och totalt i Sverige samlades hela 74 miljoner kronor in, ett nytt rekord och rejält med pengar som ska användas i kampen mot barnsexhandel.

Orienteringsbössan skramlade under veckan ihop 61 597 kronor och den officiella auktionen på stämplingsbrickor från VM gav 4 550 kronor.

Sammanlagt samlade svensk orientering via SOFT:s initiativ in 66 000 kronor. Stort tack till dem som var med och bidrog! Vi gläds även åt att många orienterare tog egna initiativ och startade egna insamlingar, och att åter många hjälpte till att skapa uppmärksamhet kring våra insamlingar genom att gps-tagga skogen med ordet @musikhjalpen.

Avslutningsvis; även om Musikhjälpen-veckan är över så finns fortfarande möjlighet att hjälpa. Pengar kan sättas in på Orienteringsbössan ända fram till kl.23.59 söndag 31 december.

Läs mer om Musikhjälpen HÄR.

Relaterade nyheter

Emil Svensk vid målgång
Simona Aebersold och Emil Svensk totalvinnare av O-Ringen 2025
Tove Alexandersson vinner O-Ringens fjärde etapp
Tove Alexandersson och Emil Svensk vinner O-Ringens fjärde etapp
Isac Von Krusenstierna
Isac von Krusenstierna och Simona Aerbersold vinnare av O-Ringensprinten
Simona Aebersold
Aebersold och Svensk tog andra etappsegern på O-Ringen