Nomio mot solsken

Bild: Hanna Lundberg

19.02.2026

Svensk Orientering och Nomio fortsätter sitt partnerskap

Svensk Orientering
Det svenska bolaget Nomio och Svensk Orientering fortsätter sitt samarbete med att ytterligare stärka landslagets förutsättningar på högsta nivå. Efter ett år av fördjupat samarbete tas nu nästa steg.

Nomio är en banbrytande prestationsshot utvecklad tillsammans med svenska forskare vid Karolinska Institutet samt Gymnastik och Idrottshögskolan och testad med elitidrottare i över ett decennium. Varje shot innehåller en hög dos stabiliserade isotiocyanater (ITC) från ekologiska broccoligroddar - ämnen som aktiverar kroppens egna skydds- och anpassningssystem under hård träning.

Under det gångna året har Nomio haft ett nära och strukturerat samarbete med förbundet, där produkten integrerats i både tränings- och tävlingsmiljö. Arbetet har omfattat användning under träningsblock och tävlingsperioder, löpande dialog kring belastning samt gemensam kommunikation kring hur elitaktiva kan arbeta mer strukturerat med sin fysiologiska förberedelse. Parallellt har Nomio även samarbetat direkt med Tove Alexandersson, Hanna Lundberg och Martin Regborn.

Genom samarbetet har Nomio fått ta del av data från elitidrottare, vilket har varit avgörande för att fördjupa förståelsen kring hur produkten bäst kan användas i praktiken.

– Orientering ställer extrema krav. Landslagsaktivas användning av produkten i träning och tävling har varit avgörande för vår förståelse av hur den bäst ska användas i praktiken. Vi är stolta över att fortsätta samarbetet och stötta svensk orientering framåt, säger Oskar Holmblad, VD Nomio.

Fredrik Tanfara, marknads- och försäljningschef, Svenska Orienteringsförbundet.
– Samarbetet med Nomio har varit framgångsrikt i arbetet att stödja våra idrottare med de bästa förutsättningarna för framgång med målet att vara ”världens bästa landslag”. Att vi nu tar nästa steg känns mycket bra.

Till Nomios hemsida

Relaterade nyheter

H Szh 1ZLSI
UPPDATERAD: Dags att göra
 LOK-stödsansökan
Vy Buss
VY rullar in som partner till Svensk Orientering
2024Tiomila
Ny rapport: Så upplever orienteringsrörelsen jämställdhet, jämlikhet och trygghet
Förbundsmöte 23 24 Mars 2024 53
Styrelsens förslag: Uppdaterade stadgar och ändringar i tävlingsregler