
I helgen genomförs tre större MTBO-tävlingar i Leksand. Fredagen bjöd på en medeldistans i Insjön och som ingår i Svenska MTBO-cupen. På lördag blir det SM i Sprint och på söndag blir det SM i Långdistans, båda tävlingarna strax söder om Leksand.
Knappt 200 personer kom till start och de tävlande fick uppleva snabbcyklade som inledning och en avslutning genom bebyggelsen i Insjön.
I D21 tog Ingrid Stengård ytterligare en seger men de närmsta konkurrenterna var inte långt efter. Även i H21 var det en favorit som cyklade och orienterade snabbast. Marcus Jansson tycks vara oslagbar detta år.
D20 fick se en ny segrarinna. Elvira Larsson som ännu inte kört någon deltävling i cupen tog nu hem en ganska klar seger. H20 däremot såg en välkänd vinnare. Emil Ljungemyr tog nu sin femte raka seger och tycks vara ostoppbar.
Relaterade nyheter

Mountainbikeorientering
10.06.2025
Ansök om att arrangera värdetävlingar i MTBO 2026 & 2027

Mountainbikeorientering
09.06.2025
Svenska Cupen i MTBO avgjord i Örby - utmanande helg i varierad terräng

Mountainbikeorientering
02.06.2025
Lyckat MTBO-camp i Glasriket

Mountainbikeorientering
01.06.2025