Svensk Orientering logotyp
03.10.2015

TV: Följ upplösningen i världscupen LIVE

Orientering
I dag ska den individuella världscupen avgöras med en medeldistans i Arosa, Schweiz. Tove Alexandersson har chansen att ta hem totalen för andra året i rad och svenskan har allt i egna händer.

Dagens medeldistans inleds 13.00 och SVT startar sin sändning i SVT-play klockan 14.00. Kommentatorer är Jacob Hård och Mats Troeng.

För svensk del riktas det största intresset mot damernas lopp eftersom Tove Alexandersson har chansen att återigen vinna totalen. Alexandersson, som stod över fredagens långdistans, leder inför avslutningen med 56 poäng före danskan Ida Bobach som också avstod lången. Här är den totala ställningen i världscupen.

Precis som vanligt serveras starttider, livetider och gps-tracking via arrangörens hemsida.
Och här kan du läsa mer om SVT:s sändning.

Relaterade nyheter

Utbildare Sökes 01 00 04 13
Vill du bli tränarutbildare inom Svensk Orientering?
Mikael Kroon Podcast
Löptränaren Mikael Kroon gästar avsnitt 7 av Orienteringspodden
7Zqc6zwbdfc
Lyckat landslagsläger i Uppsala
Hanna Lundberg, Tove Alexandersson och Sanna Fasth jublar när de korsar mållinjen under VM i Finland i juli i år
Dubbla nomineringar för orienteringen till Idrottsgalan