
I samband med lördagens Swedish League-deltävling i Nacka uppmärksammades att det var 100 år sedan den första officiella tävlingen arrangerades – alldeles i närheten av den plats där dagens tävling avgjordes.
I den här artikeln kan ni se tre bilder från jubileumsdagen i Fisksätra. I kommande nummer av Skogssport blir det fler foton.
På det hela var det ett väldigt lyckat firande, tycker Svenska Orienteringsförbundets chef Susanne Söderholm.
- Det blev mycket trevligt, många har varit och kikat i vårt tält och även media har intresserat sig för vårt jubileum. Jättekul, säger Söderholm.
- Firandet kommer att fortsätta hela året och bland annat hoppas vi på många trevliga möten på O-Ringen i Kolmården!
På 100-årsfirandet hölls tal både av SOFT:s ordförande Inge Blomberg (mitten) och av RF-basen Björn Eriksson (till höger).
Många intresserade sig för de historiska bilderna och utställningen av gammal utrustning.
Relaterade nyheter

Orientering
14.06.2025
Klar favoritseger för IFK Göteborg på Venlakavlen

Orientering
13.06.2025
Dags för Jukola och Venla i helgen

Orientering
12.06.2025
Allt inför världscupen på Idre Fjäll – följ tävlingarna i SVT

Orientering
06.06.2025