VM-guld till Marit Wiksell: "Helt överväldigad"
29.06.2019

VM-guld till Marit Wiksell: "Helt överväldigad" (1)

Precisionsorientering
VM i precisionsorientering avslutades med ännu ett svensk guld. Marit Wiksell bärgade titeln i tempO i överlägsen stil. "Jag är helt överväldigad", säger Wiksell.

Världsmästerskapet i Portugal inleddes med två svenska medaljer i PreO – guld till Ola Jansson och brons till Michael Johansson. Och visst blev det blev svenskt guldjubel återigen på den avslutande dagen då det tävlades i TempO.

Rehns BK:s precisionsstjärna Marit Wiksell, som visade fin form redan under fredagens stafetter, var i en klass för sig. Till tvåan, portugisiskan Ines Domingues skilde hela 53 sekunder. Trea blev Antti Rusanen, Finland.

- Jag är helt överväldigad. Jag har svårt att få fram några ord överhuvudtaget, jublar Wiksell.

Ytterligare tre svenskar deltog i tävlingen. Martin Fredholm slutade på 13:e plats, Erik Stålnacke på 30:e och Lennart Wahlgren blev 31:a.

Relaterade nyheter

Silver PreO
Silver i PreO-VM och Sverige bästa nation
Bronslaget. Från vänster: Ola Jansson, Rolf Karlsson och Michael Johansson.
Ytterligare en bronsmedalj i PreO-VM
Preo
Svensk succé i PreO-VM: två guld och ett brons
Michael Johansson och Anders Höije
PreO-VM – Michael Johansson i ledning efter första dagen