Svensk Orientering logotyp
03.03.2015

De VM-laddar i Skottland i slutet av april

Orientering
Förberedelserna inför sommarens VM i Skottland är i full gång. Svenska landslaget var där redan ifjol och den 27 april till 4 maj sker nästa studieresa - nu står det klart vilka som får åka med.

Löparna i A-landslaget (klicka här) är klara för lägret i Skottland sedan tidigare. Nu kompletteras truppen med följande löpare, som är uttagna på öppna platser:

Alva Olsson (Linköpings OK)
Anna Bachman (IFK Lidingö SOK)
Josefine Engström (Alfta Ösa OK)
Kristin Löfgren (Varegg Fleridrett)
Sara Eskilsson (Haninge SOK)
Anton Johansson (OK Orion)
Johan Högstrand (IFK Göteborg)
Martin Regborn (Hagaby GoIF)

- Huvudsyftet med lägret är att få en riktigt bra träningsvecka i terräng som väntar på VM i sommar, säger förbundskapten Håkan Carlsson.

- Vi kommer tillsammans i laget att analysera vad som väntar på de olika distanserna. Detta för att vara väl förberedda och för att kunna göra ett fortsatt bra jobb fram mot sommarens mästerskap.

VM i Skottland avgörs 31/7-7/8 och laguttagningen sker efter världscupstävlingarna i Norge och Sverige i början av juni.

Efter lägret i månadsskiftet april-maj kommer löparna att tillbringa olika mycket tid i Skottland och trakterna kring Inverness, men en allmän precamp startar i början av juli.

- Vi kommer att skräddarsy de sista månaderna för varje löpare så att de får en optimal plan som passar var och en, säger Carlsson.

Relaterade nyheter

Martin Regborn spurtar mot VM-silver på långdistans.
VM-silver till Regborn bakom omutlig Fosser
Tove Alexandersson spurtar mot mål och tar VM-silver, nio sekunder bakom Simona Aebersold.
Tove Alexandersson tappade guldet på slutet av VM:s långdistans
Jublande medaljtrion. Från vänster: Sanna Fasth, Tove Alexandersson och Hanna Lundberg.
Svensk VM-succé – trippel för Alexandersson, Fasth och Lundberg
Anton Johansson ger allt på spurten och grejar VM-brons med en sekunds marginal till Matthias Kyburz.
VM-brons till Anton Johansson efter topplopp