SM-tävlingar fördelas mellan distrikten - ny modell för bättre framförhållning
Bakgrund & syfte
Den nya modellen ska skapa bättre förutsättningar för välplanerade SM-tävlingar i attraktiva tävlingsområden. Samtidigt ger den distrikten tydligare förutsättningar för långsiktig planering.
Fördelningen har tagits fram i dialog med distriktens tävlingsansvariga under en längre tid. Hänsyn har tagits till distriktens arrangörskapacitet, den preliminära planeringen av andra stora arrangemang som Tiomila, O-Ringen och internationella tävlingar i Sverige, samt behovet av en god geografisk spridning av SM-tävlingarna.
Planen är tänkt att vara levande och kommer att kunna justeras och uppdateras för år längre fram i tiden.
Under 2026 gäller en övergångsperiod där även SOFT kan hantera inkomna intresseanmälningar och ansökningar enligt tidigare rutin.
Tidsramar och rutiner
SOFT tillsammans med distriktens tävlingsansvariga ansvarar för att ta fram den långsiktiga planen för fördelning av SM-tävlingar mellan distrikten. Planen sträcker sig tio år framåt.
Fördelningen fastställs ett år i taget av tävlingskonferensen, som hålls i november varje år. Tävlingskonferensen är ett forum för distriktens tävlingsansvariga.
Fastställandet sker för det år som ligger fyra år fram i tiden. Det innebär exempelvis att tävlingskonferensen 2026 fastställer fördelningen av SM-tävlingarna 2030. För åren närmare i tiden är fördelningen i princip redan fastställd. Här pågår en dialog med distrikt som ännu inte har klart med arrangörer. För åren senare än 2030 är fördelningen preliminär och kommer att uppdateras allt eftersom.
Distrikt som tilldelats en eller flera SM-tävlingar ska senast den 30 september, tre år före tävlingsåret, meddela SOFT vilken arrangör som utsetts. Distrikten väljer själva hur arrangören utses, exempelvis genom ansökningsförfarande eller dialog med potentiella arrangörer. Här finns SOFT som stöd i den hanteringen.
Om ett tilldelat distrikt inte har möjlighet att arrangera en SM-tävling ansvarar distriktet självt för att komma överens om ett byte med ett annat distrikt och därefter meddela SOFT. Även här är SOFT behjälpliga och finns som stöd i dialogen mellan distrikten.
Distrikt som inte tilldelats en viss SM-tävling, men är intresserade av att arrangera den, ansvarar själva för att ta kontakt med det tilldelade distriktet. Eventuella förändringar ska meddelas till SOFT.
Tabell över fördelningen
En tabell över SM-fördelningen finns som en egen flik/sida i basprogrammet som kan laddas ned från Stöddokument & filer i SOFT:s filarea. Basprogrammet visar nationella och internationella värdetävlingar i kalenderform för de närmsta åren.
Sidan Ansökan & tilldelning uppdaterad
Under avdelningen Förening nås Ansökan & tilldelning via Arrangör >> Tävlingar: Ansökan & tilldelning.
Sidan är uppdaterad med förutsättningarna för den nya SM-fördelningen och kommer fortsatt att innehålla aktuell information om fördelningen.
Frågor
Frågor om SM-fördelningen besvaras av Fredrik Ahnlén och Niklas Wrane.
Relaterade nyheter
Nya versioner av regelverket för OL, MTBO och PreO 1 juli 2026
JVM-tester och landslagstest i Blekinge 14maj
Nya versioner av regelverket för OL, MTBO och PreO 1/4 2026