Kul att du testar nya orientering.se! Hittar du något som ser konstigt ut, rapportera det här!

Certifierade Utskrivare

SOFT utfärdar certifieringar av personer som skriver ut med s k lasertryck och kravställer för värdetävlingar inom nivå 1 att dessa SOFT-certiferade utskrivare måste användas.

Följande personer är certifierade av SOFT för kartutskrifter med s k lasertryck.

Certifiering redovisas i tabellen nedan där:

1 = certifierad upp till och med nivå 1
1* = certifierad sedan tidigare för sprintutskrifter 2021-2023
2 = certifierad upp till och med nivå 2


Tänk på att ingen certifieras för utskrifter i 15 000-del för tävling inom nivå 1 eftersom kartor i
15 000-del vid tävling inom nivå 1 ska vara offsettryckta enligt regelverket. De utskrivare som trots allt uppnått kraven för nivå 1 på 15 000-del redovisas i tabellen som "2 (1)". Godkända upp till nivå 2 redovisas bara som "2".

Certifieringen gäller för 2022-2024.

Ansvarig för certifieringen är Andreas Oxenstierna

    Karta/Skala  
Ort Namn Sprint 10000 15000 Kontaktuppgifter
Boden Matts Engvall  2 2  2


0703-77 87 27
matts.engvall@gmail.com

Brottby Christer Arksand   2 2


0704-61 23 97 
christer.arksand@gmail.com 

Falun Håkan Holmberg  1 1 2 (1)
0708-17 73 61
hakan@kartsam.se 
Frösön Patrik Brorsson  2 2


070-22 68 128
patrik_brorsson@hotmail.com

Fågelmara Johan Swartz 2    

johan.swartz.orion@gmail.com
0721-824330

Gotland (Ljugarn) Erik Berg  1* 1 2
0702-40 55 88
plusse@gmail.com
Göteborg (Lindome) Christer Carlsson  1 1 2 (1)
0705-66 32 43
christer@kartsam.se
Götene Sten Olsson  1 1 2 (1)
0736-37 40 19
stenolsson01@gmail.com
Järpås Bert Thorsson 2 2 2
0705-73 57 91
bert.thorsson@thorssondata.se 
Karlstad Jan-Olov Andersson 1*    
0705-62 48 80
jan-olov.andersson@kau.se 
Lund Gert Nilsson   2 2
0706-85 17 29
gert@gnol.se 
Motala Nils-Erik Palm   2 2
0703-50 90 19 
ne.palm@comhem.se 
Mörrum Pernilla Larsson  1* 1 2 (1)
0734-17 58 79
pernilla@pernillasgrafiska.se 
Sala Göran Larsson 2 2  
070-306 47 07
gla@salaok.se
Stigtomta Björn Carlsson   1 2 (1)
0730-32 49 38
bjcar@bredband2.com
Stockholm (Täby) Carl Bachman  2 1 2
070-543 45 51
carl.bachman@blixtmail.se 
Stockholm (Värmdö) Bertil Lundkvist   2 2
0704-97 30 47
bertil.lundkvist@bl-idrottsservice.se
Vetlanda Bo Hultgren 1 1  
0706-26 50 49
bo@byggkonsult.biz
Vetlanda Joakim Karmetun  1 1  
0708-47 01 55
joakim.karmetun@gmail.com
Örebro Erik Norgren  1 1 2 (1)
019-30 34 33
erik.norgren@oru.se

SOFT-certifierade kartutskrivare får använda Svenska Orienteringsförbundets certifieringslogotyp på utskrifterna. Logotypen skickas till kartutskrivaren i samband med certifieringen.