Vill du bidra till viktig forskning om hur mensen kan påverka fysisk prestation? Forskare vid Karolinska institutet söker deltagare till nytt projekt.
De senaste åren har forskare börjat studera mensens betydelse för fysisk prestation. Nu startar ett forskningsprojekt på Karolinska institutet, ledd av docent Cecilia Fridén, med syftet att kartlägga hur idrottskvinnor upplever att de presterar under sin menstruationscykel och hur vanligt det är att använda till exempel p-piller. Forskarna vill även undersöka vilken kunskap aktiva idrottskvinnor och tränare har om dessa frågor.
Vill du vara med i studien och svara på enkätfrågor? Genom din medverkan är du med och förbättrar kunskapsläget om hur mens och hormoner kan påverka prestation hos kvinnliga idrottare. Läs mer och anmäl dig här.
Relaterade nyheter
Orientering
13.11.2025
Platser kvar till kartkonventet – träffa nyblivne sprint-EM-mästaren!
Orientering
31.10.2025
Anmälan öppen till årets kartkonvent
Orientering
16.10.2025
Så blev Sveriges bidrag till förbättrad kartnorm 2030
Orientering
20.08.2025