Kul att du testar nya orientering.se! Hittar du något som ser konstigt ut, rapportera det här!

Aktiva kartkontrollanter

På den här sidan finns en förteckning över aktiva kartkontrollanter. Dessa har genomgått någon av SOFT:s utbildningar inom kartkontroll eller på annat sätt förvärvat motsvarande kunskaper.

För tävlingar inom nivå 2-3 tillsätter distriktens OF, genom kartansvarig, kartkontrollanter till kartframställningen. Idag finns inget direkt krav på att tillsatt kartkontrollant måste genomgått utbildning eller finnas med på denna lista, däremot är det såklart av stor vikt att kontrollanten har motsvarande kunskaper. Utifrån detta är denna lista en bra hjälp.

Det är också vanligt att kartägarna själva vill ge förslag på kartkontrollant, observera att dessa i sådant fall måste godkännas av OF. 

För kontrollanter av kartor vid tävlingar inom nivå 1 pågår en översyn av hur vi kommer att arbeta med dessa framöver. Idag utser distriktens OF kontrollanter för OL på motsvarande sätt som för nivå 2-3 men dessa ska därtill godkännas av SOFT. För MTBO, SKidO och PreO utses kontrollanter för nivå1 av respektive grens kartansvarig i kartgruppen.

Vill du läggas till eller tas bort från listan, mejla Fredrik Ahnlén. 

Kartkontrollater - OL

Blekinge

Kristina Berlin
kristina72berlin@telia.com 
0703-65 02 82 

Bohuslän-Dal

Svein Bakken, Bengtsfors
sveinbalt.bakken@gmail.com  
0703-85 14 24 

Dalarna

Roger Eklund
eklund.l.grangarden@spray.se 
0702-51 38 28

Hans-Erik Lang
hans-erik.lang@telia.com 
0730-33 24 64

Sven Lundbäck
sven.lundback@gmail.com
0720-85 10 56

Lars G Skoog
lasse.skoog@bahnhof.se 
0702-29 33 76

Göteborg

Kurt-Åke Karlsson, Pixbo 
kurt.ake@telia.com 
0738-42 42 71

Halland

Torbjörn Halvarsson
halvarsson.torbjorn@gmail.com 
0725-72 55 80

Ingvar Svanberg
ingvar@kartsam.se 
0703-96 77 81

Hälsingland

Björn Karlsson
bjorn.karlsson@skogfrit.se

Curt Landin
curre@curtlandin.com
0724-06 60 70 

Medelpad

Johan Agås
johanagas@hotmail.com 
0707-74 04 32

Norrbotten

Matts Engvall
matts.engvall@gmail.com 
0703-77 87 27

Leif Eriksson 
brannaleif@hotmail.se 
0768-22 35 98 

Roland Jansson, Luleå
roland.k.jansson@lm.se
0920-23 71 84
0706-95 99 80

Håkan Lundmark
bhakan.lundmark@gmail.com 
0706-98 61 30

Kjell Mörtberg
kjell.mrtberg@telia.com
0706-06 62 46

Peter Westin, Boden
baspew@gmail.com
0766-34 74 85
0706-24 25 98

Skåne

Kjell Larsson, Brösarp
kjell.brosarp@gmail.com
041-473515
0706-59 40 99 

Roland Offrell, Kristianstad
r_offrell@hotmail.com 
0441-40 21 45 

Småland 

Stefan G Larsson, Vetlanda
larsson.stefan45@gmail.com
038-31 53 92
0706-58 95 23

Jan Wingstedt
jan@wingstedt.org
0380-37 12 53 

Stockholm

Carl Bachman
carl.bachman@blixtmail.se 
0705-43 45 51

Lars Forsberg
lars.forsberg@sdfstockholm.se 
0705-48 13 09

Per Forsgren
p_e_r_@hotmail.com 
0702-67 38 93

Per Kallhauge
pk@aducera.com 
0706-50 92 70

Tapani Mattus
tapani.mattus@gmail.com
0704830937 

Per-Ove Melinder
perove.melinder@gmail.com 
0709-21 38 88 

Södermanland

Mats Käll
mats@matskall.se 

Albin Larsson
albin.post@gmail.com 

Stefan Larsson, Vetlanda
larsson.stefan45@gmail.com
0706-58 95 23 

Anders Runander, Trosa
andrun@telia.com
0705-68 32 95 

Sven Undeland
sven.undeland@hem.utfors.se 
0703-63 70 76

Uppland

Leif Almtorp
almtorp@gmail.com 
0733-34 48 00

Värmland

Jens Beiron
jens@beiron.se 
0705-97 79 97

Per Bengtsson, Karlstad
kartservice@gmail.com
0705-80 37 15 

Lars Broström
brol.bruket@telia.com 
0736-68 21 73

Jonny Noreklint, Karlstad
jonny.noreklint@gmail.com 
0706-85 22 20

Västerbotten

Johan Rydberg
johan.rydberg@umu.se
0705-52 59 02

Henrik Persson
henrik@persson.ch
0727-16 25 87

Simon Nilsson
zimon5@hotmail.com
0703-36 44 03

Västergötland

Bo Herdersson
bo.herdersson@telia.com 
0706-58 72 51

Anders Swedin, Lidköping
anders.swedin@live.se
0510-770013
0733-55 32 81

Västmanland

Göran Larsson
gLa@salaok.se 
0703-06 47 07

Roger Åsberg, Skinnskatteberg
roger.asberg@telia.com
0707-13 25 49

Ångermanland

Per Magnusson 
storanorrland@telia.com 
0725404510

Hans-Åke Öström
hanost49@gmail.com
0703161610

Östergötland

Kent-Åke Ohlsson, Finspång
kent-ake.ohlsson@tele2.se  

Jan Svensson
jan.2179@gmail.com
0708-37 85 14

Örebro Län

C-G Garpenlund
garpenlund@swipnet.se
0768-81 96 62 

Kartkontrollater - MTBO
Kartkontrollater - SkidO
Kartkontrollater - PreO